41. ročník atletické soutěže školních družstev

Pořadatel

V Ostravě vládli pardubické gymnazistky a třinečtí gymnazisté

11. 12. 2018 - novinka

Za účasti patronky Denisy Rosolové vyvrcholil v ostravské hale 37. ročník Středoškolského atletického poháru. Finále si podmanili reprezentantky Gymnázia z Mozartovy ulice v Pardubicích a jejich kolegové z Gymnázia z třinecké Komenského ulice. K vidění byly nejen krásné souboje, příznivé halové podmínky přinesly i několik pozoruhodných výkonů.

V Ostravě vládli pardubické gymnazistky a třinečtí gymnazisté

Vyvrcholení Středoškolského atletického poháru se v roce 2018 schovalo do útulné haly v Ostravě. Šestnáct nejlepších družstev z krajských kol mezi dívkami, šestnáct mezi chlapci, za každou školu nejvýše dvanáct reprezentantů se v sedmi disciplínách utkalo o poháry a medaile. Na sportující středoškoláky „dohlížela“ bývalá atletka Denisa Rosolová s půlroční dcerou Evelin v nosítku, přítomen byl také (toho času v Ostravě na tréninkovém kempu) Tomáš Staněk, spolu s patronkou předával ceny vítězům, a jako vedoucí čáslavského družstva tu byla další někdejší úspěšná reprezentantka Ludmila Formanová.

Gymnazistky z Pardubic a jejich kolegové z Třince – to jsou noví majitelé středoškolského poháru pro rok 2018. Zatímco studentky z města perníku triumfovaly s malým, 36bodovým rozdílem před rivalkami z pražského gymnázia Arabská (9240 ku 9204), študáci z Třince celkové hodnocení opanovali s takřka dvousetbodovým náskokem před plzeňskou SPŠ a SOŠ prof. Švejcara (9558 ku 9370). Středoškoláci z města piva naopak jen těsně (o 15 b) předčily gymnazisty z města krále Jiřího z Poděbrad (9355), kteří tak zopakovali své loňské umístění. Bronzové medaile mezi dívkami, s výrazným odstupem za čelným duem týmů, braly gymnazistky z Brandýsa nad Labem. Obhájci prvenství ze SPŠ z Tábora skončili sedmí, obhájkyně z Gymnázia v Trutnově se ani neprobojovaly do finále.

SETINOVÉ BITVY NA DRÁZE

Roli favorita šedesátky potvrdil Štěpán Hampl z poděbradského gymnázia, finalista MS juniorů se štafetou rovinku prolétl za 6.95. O desetinu za ním zůstal Filip Ličman (7.05), student SPŠ a SOŠ Plzeň pak kraloval své doméně čtyřstovce v čase 49.17. Pod 50 vteřin se dostalo ještě i uherskohradišťské duo Jakub Majerčák (49.42) a Tomáš Zajíc (49.68).

Dramatický souboj svedly dívky na nejkratším sprintu, velmi podobný bodový zisk tak nakonec přinesly jak vítězná Amálie Nováková pardubickému gymnáziu s časem 7.96, tak těsně poražené dvě dívky pražskému gymnáziu Arabská, Katarína Kišková a Júlie Hlaváčová (obě 7,97). Kišková své alma mater ještě výrazně pomohla na dvoustovce, kterou ovládla za 25.62.

Nádherný duel svedly na osmistovce Kristýna Korelová a Adéla Hluchá. A byla to prvně jmenovaná, jinak specialistka na 400 m překážek, na nichž reprezentovala na olympiádě mládeže, kdo nakonec udržel náskok. Hluchá však Korelovou mocně dotahovala, takže rozdíl byl na cílové pásce nepatrný, pouhé dvě setiny vteřiny (2:18.16 a 2:18.18). Smutnit však poražená nemusela, opavskému gymnáziu přinesla jen o bodík méně než vítězka Macharově gymnáziu v Brandýse n. L., navíc si vylepšila halový osobák.

Něco podobného lze říci o klucích na patnáctistovce, kde se utkali o prvenství René Sasyn z Třince a Tomáš Martínek z Brandýsa. Ač se prvně jmenovaný postavil na start pouhé dva dny od startu na krosové „Evropě“, byl to spíše on, kdo udával tempo závodu, jeho rival pak zaútočil v posledním okruhu a v samotném závěru měl přeci jen více sil. V cíli je dělilo jen osm setin a bodový příděl pro jejich školy se podobně jako u půlkařek lišil o jediný bod, když Martínek dosáhl času 4:02.38, Sasyn 4:02.46.

V SEKTORECH SE BLÝSKLI VÝŠKAŘI A DISKAŘ M. FOREJT

O jedny z vrcholů finále se postarali výškaři. Student SPŠ Tábor Štěpán Svoboda se přenesl napodruhé přes 206 cm a zahanbit se nenechala ani děvčata, hned dvě zdolala laťku v úrovni 172 cm. Jasně čistší zápis přisoudil prvenství břeclavské gymnazistce Anně Bravencové, to je však v soutěži hodnocené za výkony nepodstatný detail, neboť stejně vysoký bodový zisk pochopitelně získala i brandýská Lucie Nedvědová.

Rozdílem více než třech decimetrů předčili své soupeře v dálkařském sektoru Kryštof Pospíšil a Kateřina Tamchynová. Šumperský gymnazista měl nesmírně vyrovnanou sérii – všechny tři pokusy v rozmezí pouhých třech centimetrů – a nejdále se dostal na 677 cm, a to druhým pokusem. Ten vyšel nejlépe i jeho vítěznému protějšku z pardubického gymnázia, měřil 572 cm.

Roli jasného favorita v kouli do puntíku splnil Michal Forejt z Plzně, účastník MS juniorů v disku měl oba měřené pokusy s dorosteneckým pětikilovým náčiním kolem 18 metrů, ten druhý (ač ani s ním nebyl viditelně příliš spokojen) se dostal o 6 cm za tuto hranici. Souboj mezi dívkami byl o poznání vyrovnanější, metu 14 metrů však pokořila pouze Blanka Tomášková ze Zlína a jen těsně (14.03).

Klasickou tečkou řady soutěží jsou štafety. Chlapcům dominoval kvartet uherskohradišťského gymnázia, ve složení Běhávka, Majerčák, Buráň, Zajíc dosáhl času 1:30.70, o více než vteřinu a půl před vítězi druhého nejrychlejšího běhu, Hamplem a spol. z Poděbrad. To bitva o prvenství mezi dívkami byla napínavější, vždyť gymnazistky z Pardubic (1.) a z Prahy 6, Arabské (2.) dělily v cíli jen dvě desetiny (a 3 body). Vítězky Tamchynová, Nováková, Špániková, Ptáčková běžely 1:44.50, poražené Kišková, Hlaváčová, Zedníková, Dvořáková 1:44.70.

Výsledky

STRUČNÁ PRAVIDLA POHÁRU

Systém soutěže je postavený na zisku bodů za výkony pro tým. Závodí se v sedmi disciplínách, pro obě kategorie jsou společné 60 m, dálka, výška, štafeta 4x200 m, dále chlapci běhají 400 a 1500 m, dívky 200 a 800 m, a pochopitelně koulí vrhají o rozdílné váze (chlapci 5, dívky 3 kg). Tým tvoří nejvýše 12 členů či členek, přičemž každý může startovat ve dvakrát individuálně plus jednou ve štafetě. Do jedné disciplíny smí nastoupit nejvýše tři zástupci družstva, bodují lepší dva, ve štafetě pak dvě sestavy, boduje jedna. (Tato pravidla byla pro finále ještě mírně upravena: 3 za tým mohli závodit pouze ve sprintu na 60 m, v ostatních jen 2 a štafeta 1.)

Další novinky