41. ročník atletické soutěže školních družstev

Pořadatel

Jubilejní finále SAP se blíží

7. 10. 2022 - novinka

Ve středu 12. října proběhne v Břeclavi republikové finále jubilejního 40. ročníku Středoškolského atletického poháru. Tento čtvrtek proběhla poslední krajská kola, a tak je znám seznam letošních finalistů. Loňské triumfy budou obhajovat atleti z Tábora a atletky ze Šumperka.

Loni se finále Středoškolského atletického poháru vrátilo z haly na dráhu. Před rokem se nejlepší středoškolské týmy utkaly v pražském Edenu a letos bude hostitelem Břeclav, která v minulosti finále SAP pořádala pravidelně. Finálového klání se v každé kategorii zúčastní šestnáct družstev, a to vítězové čtrnácti krajských kol a dvě družstva na základě udělené divoké karty.

Loni se ze zisku poháru v kategorii chlapců radovali atleti ze SPŠ v Táboře před poděbradským gymnáziem a břeclavským gymnáziem. Táborští nechybí ani v letošním finále, a tak budou moci svůj rok starý primát obhajovat a rozhodně patří mezi favority. V rámci krajských kol posbírali více bodů pouze reprezentanti SŠPU v Opavě. Také stříbrní z minulého finále se dostali mezi nejlepší i letos, i když tentokrát to bylo díky divoké kartě. V krajském kole byli nad jejich síly atleti z gymnázia Jiřího Ortena v Kutné Hoře.

Mezi dívkami budou obhajovat pohár atletky ze Šumperka, které navíc v rámci letošních krajských kol posbíraly suverénně nejvíce bodů. Jsou tedy hlavními kandidátkami na vítězství i v tomto roce. Na loňské stříbro se pokusí navázat reprezentantky břeclavského gymnázia, které navíc budou závodit na domácí půdě.

Patronem letošního celorepublikového finále bude český rekordman a někdejší halový mistr Evropy na šedesátce překážek Petr Svoboda, který jistě dokáže mladé atlety a atletky motivovat k co nejlepším výkonům.

Pravidla soutěže se oproti předešlým ročníkům nezměnila. Každý tým může mít maximálně dvanáct členů. Atleti a atletky závodí celkem v sedmi disciplínách. Chlapci se utkají na šedesátce, čtvrtce, patnáctce, v dálce, výšce, kouli a štafetě na 4x200 metrů. Děvčata pak mají na programu disciplíny 60 metrů, 200 metrů, 800 metrů, dálku, výšku, kouli a štafetu na 4x200 metrů. 

Další novinky