41. ročník atletické soutěže školních družstev

Pořadatel

Středoškolský pohár putuje do Prahy a Hradce

5. 12. 2019 - novinka

Ve čtvrtek 5. prosince proběhlo v ostravské atletické hale celorepublikové finále 38. ročníku Středoškolského atletického poháru. Ten si ze severu Moravy tentokrát odvezli atleti ze SPŠ, SOŠ a SOU v Hradci Králové a reprezentantky Gymnázia Arabská v Praze. Jakub Davidík ozdobil finálový závod novým českým halovým dorosteneckým rekordem na patnáctistovce.

Po roce se opět do atletické haly v Ostravě vrátily ty nejúspěšnější středoškolské týmy z celé České republiky. Finálového klání se zúčastnilo celkem šestnáct družstev v kategorii chlapců i dívek. Každý tým čítal dvanáct členů a zápolilo se v sedmi disciplínách.

V kategorii dorostenců bylo obsazení stupňů vítězů kompletně jiné než v minulém roce. Tentokrát se z jasného triumfu radovali atleti ze SPŠ, SOŠ a SOU v Hradci Králové, kteří posbírali 9531 bodů. Stříbrnou pozici obsadili borci z šumperského gymnázia. Jejich bodové konto činilo 9436 bodů. Třetí skončili závodnicí z Gymnázia v Uherském Hradišti za 9204 bodů.

Mezi děvčaty se oproti loňskému ročníku pořadí na prvních dvou pozicích prohodilo. Ze zisku poháru se mohly těšit atletiky z Gymnázia Arabská v Praze, které získaly 9609 bodů. K primátu z minulé sezóny přidaly v té letošní stříbro reprezentantky Gymnázia Mozartova Pardubice za 9321 bodů. Bronz vybojovaly dívky z Gymnázia Šumperk se ziskem 9254 bodů.

O nejvýraznější běžecký počin se postaral na trati 1500 metrů Jakub Davidík z Gymnázia Stříbro. Nový český halový dorostenecký rekordman na této trati s přehledem potvrdil roli favorita a jasně dominoval v kvalitním čase 3:53.81. Svému nejbližšímu soupeři nadělil více než sedmnáct vteřin. Podobně suverénní byl ve výškařském sektoru královéhradecký Jakub Bělík, jenž si vylepšil svůj osobní rekord na 203 centimetrů. Následně se neúspěšně pokoušel i o 207.

Velmi rychlá byla také čtvrtka chlapců, kde byl nejrychlejší Jakub Majerčák z Uherského Hradiště, když si s dvěma okruhy poradil v čase 49.13 a jako jediný pokořil padesátivteřinovou hranici. Na osmistovce dívek kralovala další úspěšná mládežnická reprezentantka Denisa Folková, která proběhla cílem vítězně v čase 2:11.54.

V nejkratším sprintu na 60 metrů nenašli přemožitele Marek Řehák z Gymnázia Jiřího z Poděbrad (7.05) a Hana Bumbálková z Gymnázia třídy Kapitána Jaroše v Brně (7.85). Dvoustovku ovládla Katarina Kišková z Gymnázia Arabská v Praze (25.55). Koulařská klání vyzněla nejlépe pro Marka Marvana ze SPŠ Tábor (15.14) a Elišku Markofovou z Prvního českého gymnázia v Karlových Varech (11.78). V dálkařském sektoru předvedli nejdelší pokusy uherskohradišťský Ondřej Buráň (667) a brněnská Monica Hladíková (532). Ve výšce dorostenek zvítězila Veronika Nedvědová za 161 centimetrů.

Patronem letošního ročníku Středoškolského poháru byl český rekordman ve vrhu koulí a trojnásobný medailista z posledních tří velkých halových šampionátů Tomáš Staněk, který středoškoláky osobně podpořil přímo v hale. V této pozici vystřídal loňskou patronku Denisu Rosolovou. V minulosti pak držely patronát nad touto akcí například Barbora Špotáková, Tomáš Dvořák nebo Jan Kudlička s Jiřinou Ptáčníkovou. Tomáš samozřejmě bedlivě sledoval hlavně soutěž koulařů. „Byl jsem na kluky hodně zvědavý. U některých bylo vidět, že již mají nějakou atletickou průpravu a jiné poslali učitelé na kouli, protože chodí do posilovny, ale důležité je, že je to baví. Bylo fajn vidět, jak se tady mladí snaží a bojují o pohár,“ nechala se slyšet naše koulařská jednička.

Sám trošku lituje, že se Středoškolského poháru v mládí nikdy nezúčastnil. „Chodil jsem na sportovní základní školu a reprezentoval jsem ji ve více sportech. Pak jsem šel na hotelovku a ta se takových soutěží neúčastnila, což byla trošku škoda, ale v tu dobu jsem se už závodně věnoval atletice, tak jsem si to vynahradil na tréninku,“ dodal.