39. ročník atletické soutěže školních družstev pořádá ČAS

Pořadatel

„Středoškolák“ vyvrcholí v Ostravě

10. 12. 2018 - novinka

V úterý 11. prosince proběhne v ostravské hale za účasti patronky Denisy Rosolové finále 37. ročníku Středoškolského atletického poháru. Přes viditelné změny (termínu, dějiště i patronky) zůstává stejný základ: týmová soutěž určená studentům všech typů středních škol.

„Středoškolák“ vyvrcholí v Ostravě

Právě pozdní termín vyvrcholení soutěže je jednou z novinek. Pohár se přesunul z břeclavského stadionu, jenž hostil finále dlouhé roky, do ostravské haly a tím i z října do prosince. Ty nejlepší letošní studentské týmy z celé republiky tak namísto chladného a mlhavého podzimního rána čeká komfort moderní atletické arény. Tedy výrazně příznivější podmínky pro kvalitní výkony.

Druhou nepřehlédnutelnou novinkou je nová patronka soutěže. Po více než desetiletí věrné služby Barbory Špotákové (a roční spolupráci s Janem Kudličkou) se stala tváří Denisa Rosolová. „Těší mě, že mohu být patronkou poháru. Ráda budu pro některé atlety vzorem, což v dnešní době znaená hodně. Věřím, že bych mohla inspirovat závodníky, kteří možná v budoucnu dosáhnou stejných nebo i větších úspěchů než já,“ říká někdejší halová mistryně Evropy v běhu a majitelka několika medailí z vrcholných mezinárodních šampionátů.

Změnu v dějišti finále pak Rosolová kvituje z pohledu sportovního i osobního. „Přesun do haly je správným krokem, jelikož se pod otevřeným nebem koná řada školních závodů a hala tomu trošku chyběla. Navíc jsem v Ostravě prožila svá středoškolská léta. Nepochybuji o tom, že si závodníci finále v nové a krásné hale užijí a předvedou spoustu kvalitních výkonů,“ věří Denisa.

Co zůstává stejné, je systém soutěže, postavený zisku bodů za výkony pro tým. Závodí se v sedmi disciplínách, pro obě kategorie jsou společné 60 m, dálka, výška, štafeta 4x200 m, dále chlapci běhají 400 a 1500 m, dívky 200 a 800 m, a pochopitelně koulí vrhají o rozdílné váze (chlapci 5, dívky 3 kg). Tým tvoří nejvýše 12 členů či členek, přičemž každý smí startovat ve dvakrát individuálně plus jednou ve štafetě. Do jedné disciplíny smí nastoupit nejvýše tři zástupci družstva, bodují lepší dva, ve štafetě pak dvě sestavy, boduje jedna. (Tato pravidla jsou pro finále ještě mírně upravena: 3 za tým mohou závodit pouze ve sprintu na 60 m, v ostatních jen 2 a štafeta 1.)

Do celorepublikového vyvrcholení poháru si přes dvě regionální kola proklestilo cestu čtrnáct vítězů z krajů a dvě nejlepší poražená družstva z druhých míst. V Ostravě nastoupí mezi chlapci všichni loňští medailisté, prvenství obhajují studenti ze SPŠ Tábor, mezi dívkami se loňským šampionkám z Trutnova postoupit nepodařilo, ale nechybí stříbrné studentky s šumperského gymnázia, které budou chtít navázat na vítězství z před dvou let.

Na všechny účastníky finále čekají dárky z kolekce „Jsem atlet“, projektu zaměřeného na mladé sportovce a ti nejlepší si z Ostravy odvezou hodnotné ceny.

Finále bude slavnostně zahájeno v 9:45, soutěže začínají v 10 hodin a vyvrcholí kolem druhé hodiny odpolední. Vyhlášení je naplánováno na 15 hodin v nedalekém hotelu Clarion.

Veškeré dění v Ostravě, tedy soutěže i vyhlášení, bude možné sledovat prostřednictvím streamu na facebookové stránce Jsem atlet.

www.stredoskolskypohar.cz

Další novinky