36. ročník atletické soutěže školních družstev pořádá ČAS, MŠMT

Pořadatel

Na Corny vždy vzpomínám na svoje začátky, přiznala patronka Barbora Špotáková

13. 10. 2016 - novinka

Oštěpařská superstar Barbora Špotáková už po jedenácté zaštítila finále CORNY středoškolského poháru. „Ve vašem věku bych nevěřila, že jednou budu startovat na olympiádě,“ motivovala mladé atlety v Břeclavi.

Na Corny vždy vzpomínám na svoje začátky, přiznala patronka Barbora Špotáková

„Klidně si přijděte pro podpis, nebo pro fotku. Moc ráda se s vámi vyfotím,“ zvala po svém příjezdu na stadion TJ Lokomotiva v Břeclavi dlouholetá patronka projektu CORNY středoškolského atletického poháru. „Přeju, ať se vám daří a rozhodně to chce lepší náladu,“ povzbuzovala závodníky na finále letošních závodů v těžkých povětrnostních podmínkách. „Je potřebné se hlavně stále hýbat. Obdivuji všechny, jak se s tím všichni perou a předvádějí takové výkony,“ dodala Bára.

Atleti musí ale závodit v každém počasí. Jak moc obtížné je to podle světové oštěpařky? „Určitě je to těžší. Tato soutěž je vždy v tuto dobu, takže s počasím to je vždy vabank. Ale já říkám, že vždy může být hůr. Taky jsem v tomhle závodila a podobné počasí bylo, i když jsem ve Stuttgartu hodila světový rekord.“

Svou účast na finále v Břeclavi si užívala a nevěřila, že je to už tak dlouho, co přijela poprvé. „Já jsem tady už po jedenácté, jo? To je síla,“ zkonstatovala s úsměvem. „Až to bude po dvacáté, tak to bude oslava,“ žertovali všichni kolem.

„Corny pohár má svou tradici a já sem jezdím ráda. Ráda se setkávám s mladými lidmi a postupem času i víc vzpomínám na ty svoje atletické začátky, kdy jsem byla ve věku těchto závodníků. Přišlo mi tehdy skutečně úplně nepředstavitelné, že bych se jednou dostala třeba na olympiádu. Nebo bych něco dokázala. Tehdy, kdyby mi to někdo řekl, tak tomu nevěřím. Doufám, že to ty mladé závodníky u tohoto sportu udrží, protože to za to stojí a doufám, že mi to věří,“ radila Špotáková, která se teď bude regenerovat v lázních v Maďarsku.

Když byla na střední škole, studovala na sportovním gymnáziu. „Měli jsme jiné akce, nemohla jsem závodit na takových, jako je tato. Ale zrovna jsem našla doma kazetu, kde je natočeno, jak házím a kde mi bylo asi 16-17 let. Je to hodně úsměvné. Možná to někde někomu nabídnu do televize pro zábavu,“ směje se naše patronka.

Nejvíc vždycky vzpomíná na kamarády, soupeře, které si pamatuje, případně vypjaté okamžiky. „Tady na Corny je atletika také o tom týmu, což je myslím dobře,“ říká.

A jak to naše nejúspěšnější atletka současnosti vidí se svým dalším působením ve vrcholové atletice? „Člověk míní, ale život mění, takže nevím, jestli budu závodit i na další olympiádě v Tokiu za čtyři roky. Je to ještě strašně daleko. Ale olympijské hry jsou skutečně asi největší motivace pro většinu sportovců, takže vás to láká i na další závody. Tu atmosféru bych taky chtěla ještě ráda zažít,“ přiznala světová rekordmanka v hodu oštěpem.

Pro talentované atlety má do budoucna tip na to, jak se stát jednou možná olympionikem. „U atletiky je to tak, že je snad asi nejdůležitější prostě vytrvat. Já jela na první olympijské hry ve 24 letech. Takže je to hodně o tom. Vydržet. Není to absolutně nereálné,“ řekla Špotáková.

Další novinky