38. ročník atletické soutěže školních družstev pořádá ČAS, MŠMT a AŠSK

Pořadatel

Bratři Forejtovi: Středoškolský pohár jsme si užili

13. 10. 2017 - novinka

Mezi závodníky na Středoškolském poháru rostou velké atletické talenty. Jedněmi z nich jsou i výrazná dvojčata – bratři Forejtovi, kteří nás letos reprezentovali na světovém šampionátu dorostu v keňském Nairobi. Jakub i Michal startovali oba na republikovém finále v Břeclavi ve vrhu koulí a závody si v rámci svého týmu ze SPŠ strojní a SOŠ prof. Švejcara v Plzni náležitě užili.

Bratři Forejtovi: Středoškolský pohár jsme si užili

Výrazné atletické osobnosti, nepřehlédnutelní díky svojí postavě, charisma i svými výkony v atletických disciplínách.

Závodí se mi dobře, je tady skvělá atmosféra, kluci fandí a pomáháme si. Počasí nebylo ideální, forma taky ne, ale 16,94 metru, s tím jsem spokojený,“ řekl koulař Jakub, který je o dvě minuty mladší, než jeho bratr Michal.

Týmový duch soutěže se Jakubovi líbil. „Kluci za námi chodili po každém pokusu a podporovali nás, bylo to skvělé,“ řekl. Přiznal, že po republikovém šampionátu sezónu již ukončil. „Měli jsme teď osm dní volno, takže závodění nebylo úplně lehké.“

Při atletice se snaží nezanedbávat ani školu. „Je to těžké, protože nemáme dvojfázové tréninky, takže toho máme hodně odpoledne. Trénujeme šestkrát týdně, ale snažím se školu nevynechávat. S bratrem jsme na stejné škole, ale každý máme trochu jiný obor. Takže nejsme ve stejné třídě, ale často se vídáme,“ prozradil Jakub.

Jsem o dvě minuty starší, takže mu to dávám pořádně sežrat,“ žertuje Jakubův bratr Michal. Spoustu času stále tráví spolu. „Tak 99 procent času trénujeme společně, jsme v jedné tréninkové skupině a navzájem si děláme sparingy. Jsme výkonnostně velmi vyrovnaní, takže si pomáháme. Nejčastěji na plzeňském stadionu a v zimě se snažíme jezdit alespoň jednou týdne do Prahy do haly,“ říká Michal. „Házet v zimě v deseti stupních pod nulou jsme také zažili, ale není to to, co bychom vyhledávali. Trávíme také dost času na soustředění v Nymburku.“

Poprvé je čeká i zimní soustředění v zahraničí. „Zatím jsme ještě tolik financí neměli, ale letos se poprvé chystáme na čtrnáct dní na Kanáry, takže se moc těšíme,“ doplnil Michal spokojeně.

Bratři Forejtovi momentálně studují ve třetím ročníku. Celkově si letošní sezónu chválí. „Dvakrát jsem hodil přes šedesát metrů diskem, takže sezóna byla super. Trošku jsem tu formu vyčasoval až po mistrovství světa, ale jinak to bylo dobré. Přes zimu jsem zkoušel více trénovat i kouli, ale měl jsem problémy s loktem, takže jsme to nechali," řekl Michal.

„Myšlenka Středoškolského poháru je určitě super. S kamarády se nepotkáváme, takže ten týmový duch je skvělý. Myslím, že spousta lidí tu už cítí, že to není jen o tom, že se ulejou ze školy, ale cítí, že se také zlepšují,“ pochvaloval si závody v Břeclavi Michal.

Bratři Forejtovi nakonec v úterý 10. října opanovali závod v kouli chlapců. Úspěšnější byl o dvě minuty starší Michal, jenž poslal své náčiní na rovných osmnáct metrů. „Jsem překvapen, že to letělo tak daleko. Nečekal jsem to na konci sezóny,“ nechal se slyšet. Druhý byl Jakub, který zaznamenal již vzpomínaných 16.94 m.

Talentované bratry snad časem uvidíme i pod olympijskými kruhy.

Foto: Eduard Erben. atletika.cz

Další novinky